سرمایه گذاری در گرجستان | ثبت شرکت در گرجستان | اقامت گرجستان

فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان | اقامت دائم گرجستان | راهنمای سرمایه گذاری در گرجستان | خرید ملک در گرجستان | تحصیل در گرجستان | کشاورزی در گرجستان | اخذ پاسپورت گرجستاننکات سفر برای افراد کم توان و معلول

نکاتی که می تواند سفر افراد کم توان را بسیار راحت کند

همه ی افراد حق دیدن دنیا و تجربه ی فرهنگ های جدید را دارند، این شامل افرادی که دارای ناتوانی فیزیکی یا ذهنی هستند هم می شود. در حالیکه ناتوانی چالشهای خاص خود را دارد اما این به معنای محدود شدن در یک زندگی روزانه نیست.
در اینجا نکات بسیار مفید و کاربردی ای راجع به سفرتان به عنوان یا با یک شخص دارای ناتوانی آورده شده است. با من همراه باشید:
البته این حقیقت را نمی توان نادیده گرفت که برخی از کشورها امکانات بسیار خوب و منصفانه ای را در اختیار افراد کم توان جسمی یا ذهنی گذاشته اند و به آنها رسیدگی خوبی می کنند و این افراد هم می توانند به هر جایی که خواستند سفر کنند و تجربه های تازه ای کسب کنند.


سفر افراد ناتوان

۱- حتما با تور سفر کنید


بسیاری از افراد سفر شخصی را ترجیح می دهند تا با سفر در تور مجبور نباشند طبق برنامه ریزی آنها عمل کنند و یا با مسافرانی که هدفی متفاوتی از آنها  دارند همراه باشند. این موضوع کاملا قابل درک است، اما اگر در مورد نیازهای شخصی تان نگران هستید بهتر است با تور سفر کنید و توری را انتخاب کنید که در سفر برای افراد کم توان خبره باشد.
اگر در اینترنت جستجو کنید، می توانید نام این تورها را پیدا کنید. اگر هم ترجیح می دهید بدون گروه سفر کنید اما احساس می کنید که در برنامه ریزی سفرتان نیاز به کمک دارید، می توانید از طریق آژانس های مسافرتی سفرتان را رزرو کنید.

۲- از قبل برنامه ریزی کنید و تحقیقات لازم را انجام دهید


اگر تصمیم تان را گرفته اید که سفر خودتان را آغاز کنید، با توجه به مدت زمان و درجه ی سختی آن، بهتر است که از چند ماه قبل یا حتی یکسال قبل، در مورد آن برنامه ریزی کنید. همانقدر که این کار سرگرم کننده است، هر چه زمان کمتری روی آن بگذارید، امکان اینکه به موانعی در سفر برخورد کنید بیشتر است.
لیستی از مکان هایی که دوست دارید ببینید بنویسید. آیا تابحال آرزوی دیدن دیوار چین را داشته اید یا دوست دارید یک بازار سنتی در تفلیس را ببینید؟ مقاصد گردشگری دلخواهتان را با توجه به توانایی هایتان بنویسید. مثلا اخیرا دیوار چین مورد دسترسی ویلچرها هم هست اما تفلیس با خیابان های کابلی و شلوغی که دارد برای افرادی که از عصا یا واکر استفاده می کنند، سخت است.
لیستی از وسایلی که بطور روزانه از آنها استفاده می کنید تهیه کنید. در این لیست وسایلی که فکر می کنید در طول سفر و در مقصد به آن نیاز دارید را هم بیاورید. مثلا چیزهایی مثل وسایل کمکی یا دارو در شهرهای غیر-غربی سخت پیدا می شوند.
قبل از سفرتان به یک مقصد باید بررسی کنید دسترسی به وسایلی که نیاز دارید آسان هست یا نه؟ شهر مسیری برای ویلچر دارد یا نه؟ وضعیت حمل و نقل عمومی در آن چطور است؟
منابع زیادی درباره ی سفر افراد معلول یا ناتوان وجود دارد که بوسیله ی افرادی که خودشان کم توان بوده اند نوشته شده است و تجربه ی شخصی خودشان است. برای مثال خانم نانسی برگر که از سکته ی مغزی زنده مانده است، بر روی ویلچر می نشیند اما سفر کردن را دوست دارد و برای اینکار مشتاق است و اجازه نداده تا شرایط جسمی اش روی آرزویش برای دیدن جهان تاثیر بگذارد. خانم نانسی سفری به اوگاندا برای دیدن “گوریل ها در مه” داشته است و گفته است که مسافرتش را از یک سال قبل برنامه ریزی کرده است.


افراد کم توان


سوال های زیادی بپرسید، اطلاعات زیادی بدهید

بهتر است هیچ وقت چیزی را تصور نکنید و تا می توانید سوال بپرسید، مخصوصا وقتی پای اقامت به میان می آید. آیا امکانات مورد نظر سطح شیبدار دارد؟ آیا اتاق ها در طبقه ی اصلی هستند یا در طبقات بالا قرار دارند؟ و…
همچنین بهتر است اطلاعات دقیقی درباره ی ناتوانی یا کم توانی خود بدهید و به میزبانتان اجازه بدهید که بداند چه کارهایی می توانید انجام دهید و چه کارهایی نمی توانید انجام دهید. هر چه اطلاعات بیشتری در این مورد از خودتان بدهید، میزبان می تواند جزییات بیشتری به شما بدهد و بهتر راهنمایی تان کند.

دریافت اسناد و مدارک مناسب

با توجه به شرایطتان، ممکن است به مدرکی از طرف دکترتان نیاز داشته باشید که در آن توانایی شما را برای سفر تایید کرده است تا مشکل و تاخیری در پرواز یا سفرتان نداشته باشید.همچنین اگر داروی خاصی دارید بهتر است آن را همراه خودتان داشته باشید تا در مقصد به مشکل نخورید.

ذهن مثبتی داشته باشید

بسته با جایی که می روید، افرادی که با آنها روبرو می شوید ممکن است اطلاعات زیادی راجع به ناتوانی یا کم توانی شما نداشته باشند. از اینکه بخواهید به مردم اطلاعاتی درباره ی شرایطتان بدهید تا درک درستی از شما داشته باشند نترسید. بهتر است که منفی فکر نکنید. به جای اینکه به آن به عنوان یک نا عدالتی نگاه کنید، به چشم شروع یک حرکت برای باز کردن راه سفر افراد کم توان دیگر نگاه کنید. مودبانه به آنها درباره ی اینکه چطور می توانند امکاناتشان را برای افراد کم توان ارتقا دهند، اطلاع رسانی کنید و در آخر از آنها تشکر کنید.
خانم نانسی برگر در راهنمای سفر افراد ناتوان می گوید، هر فردی که شما در سفرتان با او مواجه می شوید، به نحوی از اینکه در دنیای آنها هستید، تشکر می کنند. آنها می خواهند که شما موفق باشید و در این زمینه هر کاری که از دستشان بربیاید انجام می دهند.
بنابراین اگر خودتان یا یکی از عزیزانتان و کسی که دوستش دارید، کم توان است، خودتان را در خانه حبس نکنید، جهان آماده است و منتظر شماست تا آن را کشف کنید. با آماده کردن خود و برنامه ریزی برای سفرتان، می توانید به هر کجای دنیا که می خواهید بروید و کارهایی را بکنید که فکر می کرددید غیر ممکن است. هیچ وقت نباید به کم توانی تان اجازه دهید که بین شما و هدفتان بیستد. بنابراین چرا سفر کردن باید یک استثنا برایتان باشد؟ پس پیش به سوی جلو، مسافران!